sobota, 12 października, 2024

Jakie są najnowsze trendy i innowacje w technologiach 5G?

Nieustanny rozwój technologii komunikacyjnych świadczy o ciągłym...

Jak stworzyć domową strefę relaksu i wellness?

W codziennym pędzie życia, posiadanie własnej strefy...

Jak wpływa pandemia na gospodarkę światową i polską?

Pandemia COVID-19 wywołała bezprecedensowy kryzys gospodarczy na...

Przegląd profesjonalnych narzędzi dla kaletników

HobbyPrzegląd profesjonalnych narzędzi dla kaletników

W dzisiejszych czasach kaletnictwo przeżywa prawdziwe odrodzenie. W dobie otaczających materiałów niskiej jakości wiele osób poszukuje skórzanych, wartościowych projektów, które wykonywane są właśnie przez kaletników. Oprócz własnych umiejętności i kreatywności kaletnik musi posiadać także profesjonalne narzędzia, które będą umożliwiały wycinanie, szycie, spajanie czy dopieszczanie kawałka skóry. Bez narzędzi żaden rzemieślnik nie może efektywnie pracować. Jakie narzędzia powinien posiadać każdy kaletnik?

Narzędzia do wycinania skóry

Narzędzia kaletnicze można podzielić na sporą ilość różnorodnych kategorii. Rozpoczynając chronologicznie warto zacząć od narzędzi do wycinania skóry. Jest to proces zapoczątkowujący cały proces tworzenia skórzanego wyrobu. Zazwyczaj kaletnik dysponuje pojedynczym, większym płatem skóry, z którego wycina mniejsze skrawki. Z nich może w spokojny sposób tworzyć cały projekt. Podczas wycinania skóry warto korzystać z bardzo dobrze zaostrzonych noży do skóry, które gładko przecinają jej powierzchnię. Dzięki temu krawędzie nie są postrzępione co utrudnia dalszą obróbkę skóry. Przykładem bardzo dobrego noża może być dobrze zaostrzony japoński nóż Kiridashi gładko przebijający powierzchnię skóry.

Narzędzia do wykańczania krawędzi skóry

Krawędź skóry jest dla każdego kaletnika świętością. Musi być ona odpowiednio wypielęgnowana aby zapewnić odpowiednią trwałość dla całego projektu. Niedopuszczalne jest aby z krawędzi skóry odchodziły postrzępione końcówki. Nie dość, że psuje to efekt wizualny dzieła to jeszcze zmniejsza jego odporność na uszkodzenia.

Edge beveler jest pierwszym z gamy narzędzi do wykańczania krawędzi skóry, który powinien zapoczątkowywać cały etap. Jego zadaniem jest fazowanie krawędzi skóry, a więc wycinanie cienkiego paska wyrównującego całą krawędź. W tym procesie wszystkie postrzępienia i nierówności odchodzą w niepamięć. Kolejnym ważnym krokiem jest użycie drewnianego wood slickera. Służy on w celu polerowania krawędzi gwarantując jej perfekcyjne wykończenie. Chcąc jeszcze bardziej zabezpieczyć krawędź przed zastosowaniem wood slickera można dodać zabezpieczające tokonole bądź gumę tragakantową.

Narzędzia do szycia skóry

Szycie skóry jest jednym z najważniejszych etapów podczas przygotowywania ręcznie wykonywanych, skórzanych projektów. Źle poprowadzone szwy będą najbardziej widoczne dlatego ten etap powinien być wykonywany bardzo starannie. Na początku najlepiej użyć groovera w celu wykonania rowków pod szwy. Groover zapewnia łatwiejsze prowadzenie i ochronę szwów, ale także wytacza ich drogę. Dzięki temu szwy będą równe i symetryczne.

Po wytoczeniu rowka pod szew należy wyżłobić otwory w skórze. Każdy kaletnik wykorzystuje do tego wybijaki do skóry, które współpracują z dobrze dobranymi młotkami. Kaletnik nakreśla miejsca, w których należy wykonać otwory, przykłada do nich wybijak, a następnie uderza go płynnym ruchem młotka. Wtedy wybijak działa niczym dziurkacz, który wytłacza okrągłe otwory w skórze. Teraz kawałek skóry jest idealnie przystosowany do szycia.

Wybierając metodę szycia ręcznego należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości woskowane nici, które są odpowiednio zabezpieczone przed rozwarstwieniem. Do tego dobiera się grubą igłę kaletniczą – teraz można właściwie zszywać dane kawałki materiału w całość! Tradycyjne metody szycia zazwyczaj zabierają kaletnikowi jedną dłoń, którą musi podtrzymywać kawałek materiału. W wyniku tego często szycie jest bardzo długotrwałym procesem co nie zadowala niecierpliwych kaletników. Chcąc przyśpieszyć cały proces szycia kaletnik może zaopatrzyć się w konik rymarski umożliwiający szycie skóry na dwie ręce. Wystarczy jedynie zacisnąć skórę w szczękach konika rymarskiego aby uwolnić drugą rękę i cieszyć się o wiele szybszym i bardziej precyzyjnym szyciem.

Dodatki do wykończenia skóry

Bardzo ciekawą gamą akcesoriów są dodatkowe narzędzia pozwalające wykończyć cały skórzany projekt. Skóra jest bardzo szlachetnym materiałem i wielu kaletników zawsze przed finalnym zakończeniem dzieła dodatkowo ją zabezpiecza. Najpierw należy bardzo dobrze oczyścić skórę poprzez użycie specjalnej szczotki. Dodatkowo warto ją odtłuścić aby nałożony preparat mógł swobodnie wniknąć w skórzane pory. Następnie aby nakładać daną farbę czy impregnat warto jest zaopatrzyć się w wełniane aplikatory, których budowa współgra z budową skóry. Dzięki temu nakładanie określonych preparatów jest szybkie, proste i efektywne!

Gdzie znaleźć profesjonalne narzędzia dla kaletników?

Jeszcze jakiś czas temu dostępność narzędzi i skór dla kaletników była bardzo niska. Bardzo często wielu pasjonatów tej dziedziny rzemiosła jeździło po zagranicznych targach aby zdobyć to czego aktualnie szuka. Takie wyprawy były kosztowne pod względem pieniężnym i czasowym. Tak się składa, że dziś system sprzedaży skór i narzędzi kaletniczych w Polsce znacznie się rozbudował. Niektóre sklepy kaletnicze oferują swoje usługi przez sieć internetową gwarantując szybką wysyłkę. Dzięki temu kaletnicy mogą zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze atrybuty do swojej pracy praktycznie z dnia na dzień!

Check out our other content

Najpopularniejsze