sobota, 12 października, 2024

Jakie są najnowsze trendy i innowacje w technologiach 5G?

Nieustanny rozwój technologii komunikacyjnych świadczy o ciągłym...

Jak stworzyć domową strefę relaksu i wellness?

W codziennym pędzie życia, posiadanie własnej strefy...

Jak wpływa pandemia na gospodarkę światową i polską?

Pandemia COVID-19 wywołała bezprecedensowy kryzys gospodarczy na...

Na czym polega dieta niskowęglowodanowa? 

Sport i FitnessNa czym polega dieta niskowęglowodanowa? 

Low carb, czyli dieta niskowęglowodanowa jest dietą coraz popularniejszą w Polsce.
Niska zawartość węglowodanów opiera się na tym, że sposób odżywiania u konkretnej osoby bazuje na ograniczeniu węglowodanów w codziennej diecie. Na podstawie tej diety powstało wiele innych, równie popularnych, takich jak dieta ketogeniczna, czy Atkinsa. Warto poznać podstawowe informacje na temat takiej diety, by wiedzieć jakie są jej zalety i jak bezpiecznie ją stosować.

Podstawowe założenia diety low carb 

Głównym założeniem diety low carb jest to, że znacząco ogranicza albo wręcz w całości eliminuje węglowodany z codziennego jadłospisu. Węglowodany to jeden z ważniejszych składników odżywczych, który razem z białkiem, witaminami, tłuszczem i składnikami mineralnymi dookreśla optymalnie zbilansowaną dietę i przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Węglowodany stanowią podstawowe źródło energii, również dla mózgu. 

Podział węglowodanów obejmuje: 

  • węglowodany proste: cukry proste, jednocukry, monosacharydy;
  • węglowodany złożone: cukry złożone, dwucukry, wielocukry.

W codziennej diecie źródło węglowodanów powinny stanowić przede wszystkim węglowodany złożone, ponieważ nadmierne jedzenie węglowodanów prostych może prowadzić do otyłości, insulinooporności, cukrzycy typu 2, czy do rozwoju chorób układu krążenia. Dieta niskowęglowodanowa ogranicza zarówno węglowodany proste,
jak i złożone. Węglowodany powinny pokrywać od 45 do 50% energii z jadłospisu,
a więc nie mniej niż 130 gram na dzień. Im bardziej zaś ktoś jest aktywny fizycznie, tym ilość spożywanych przez niego węglowodanów powinna być wyższa. Natomiast, założeniem diety niskowęglowodanowej jest to, że cukry ogranicza się na rzecz tłuszczów i białek. 

Rodzaje diet niskowęglowodanowych ze względu na ilość spożywanych węglowodanów

Dieta bardzo niskowęglowodanowa to poniżej 50 gram węglowodanów dziennie,
a więc jedynie od 4 do 10% energii w przypadku diety 2000 kalorii.
Dieta niskowęglowodanowa to poniżej 130 gram węglowodanów dziennie, a więc około 26% energii w przypadku diety 2000 kalorii. Można też wyróżnić dietę niskowęglowodanową umiarkowaną, w jakiej spożycie węglowodanów wynosi od 130 do 250 gram, co stanowi od 26 do 45% energii przy diecie 2000 kalorii. Ten ostatni typ diety jest najbezpieczniejszy dla zdrowia. Z kolei, kiedy stosuje się najbardziej restrykcyjny typ przez długi czas, to może się to okazać niebezpieczne dla zdrowia. 

Dla kogo jest dieta niskowęglowodanowa? 

Dieta niskowęglowodanowa jest tak naprawdę zawsze kwestią indywidualną.
Warto przed zdecydowaniem się na nią skorzystać z porady lekarskiej albo trenera personalnego. Kiedy stosuje się ten rodzaj diety, można spodziewać się szybkiego zrzucenia zbędnych kilogramów, a także unormowania poziomu cukru i insuliny we krwi.
Dieta low carb przyczyni się również do poprawy kondycji skóry oraz poprawi pracę układu nerwowego. Jeśli ktoś zmaga się regularnie ze stanami zapalnymi, to ten rodzaj diety także może okazać się właściwy.

Check out our other content

Najpopularniejsze