sobota, 12 października, 2024

Jakie są najnowsze trendy i innowacje w technologiach 5G?

Nieustanny rozwój technologii komunikacyjnych świadczy o ciągłym...

Jak stworzyć domową strefę relaksu i wellness?

W codziennym pędzie życia, posiadanie własnej strefy...

Jak wpływa pandemia na gospodarkę światową i polską?

Pandemia COVID-19 wywołała bezprecedensowy kryzys gospodarczy na...

Dlaczego warto pić sok z żurawiny? 

Sport i FitnessDlaczego warto pić sok z żurawiny? 

Żurawina wykazuje wiele cennych, korzystnych dla zdrowia właściwości.
Przede wszystkim picie z soku żurawiny lub suplementację tym owocem zaleca się u osób zmagających się ze schorzeniami układu moczowego. Ponadto dowiedziono, że codzienne picie soku z żurawiny zmniejsza poziom cholesterolu we krwi oraz zapobiega rozwojowi miażdżycy. Warto dowiedzieć się, jaki skład ma żurawina i dlaczego tak bardzo zaleca się ją spożywać u niektórych osób regularnie. Z pewnością, przyczyni się to na kilku płaszczyznach do zachowania lepszego zdrowia. 

Podstawowe informacje na temat żurawiny 

Żurawina to zimozielona krzewinka, rosnąca głównie na terenach bagiennych.
Zbiory żurawiny trwają od połowy września do początku listopada. Najwięcej właściwości korzystnych dla zdrowia ma jej owoc, czyli czerwona jagoda. Jest ona bogata
w  proantocyjanidyny, a więc takie związki, jakie wykazują silne właściwości antyoksydacyjne. To właśnie one hamują procesy starzenia się organizmu.
Osoby, które regularnie spożywają żurawinę mogą cieszyć się lepszym wzrokiem,
a także większą elastycznością stawów. Ponadto obniży się u nich stężenie szkodliwego cholesterolu. 

Substancje znajdujące się w żurawinie wykazują również działanie przeciwzapalne oraz przeciwalergiczne. Żurawina chroni organizm ludzki przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania ultrafioletowego. Warto wiedzieć, że owoce żurawiny, tuż obok czosnku, oregano i sosny wlicza się do naturalnych antybiotyków. 

Skład żurawiny to:

  • witamina A;
  • witamina E;
  • witamina C;
  • witaminy z grupy B;
  • naturalne barwniki korzystnie wpływające na naczynia krwionośne;
  • błonnik;
  • karoten;
  • minerały takie jak: potas, fosfor, jod, magnez, żelazo oraz sód.

W żurawinie można też znaleźć sporo naturalnych antyoksydantów. Są nimi:

  • kwercytyna,
  • mirycetyna,
  • peonidyna,
  • kwas ursolowy,
  • proantocyjanidyny typu A.

Patrząc na to, jak bogaty jest ten skład, można przekonać się do tego, aby spożywać żurawinę zarówno pod postacią świeżą, jak i suszonych owoców. Dobrze będzie też pić soki
z żurawiny, pamiętając o tym, by wybierać wyłącznie te naturalne. Kiedy jest sezon na żurawinę, warto zrobić jej zapasy i zamrozić albo ususzyć owoce. Suszoną żurawinę można dodać następnie do owsianek, jogurtów albo do wypieków. Z żurawiny robi się również konfitury. 

Spożywanie żurawiny a infekcje układu moczowego 

Żurawina często wykorzystywana jest jako naturalny środek zaradczy podczas infekcji dróg moczowych. Wynika to z tego, że kiedy pojawia się infekcja bakteryjna, to pH moczu wzrasta, a owoce żurawiny mając kwaśny odczyn obniżają je. W efekcie zmniejsza się ilość bakterii w moczu. Osoby, które mają tendencję do infekcji dróg moczowych dobrze wiedzą, że powracają one często cyklicznie i dlatego też powinny one żurawinę wprowadzić na stałe do diety. Badania naukowe dowiodły bowiem, że żurawina zapobiega ponownemu zarażeniu. Owoc ten działa bakteriobójczo i z tego względu jest tak skuteczny, gdy chodzi o zwalczanie infekcji.

Właściwości soku z żurawiny

Sok z żurawiny wykazuje wiele cennych właściwości dla zdrowia, nie tylko kiedy chodzi
o drogi moczowe. Inną jego zaletą jest to, że skutecznie zapobiega powstawaniu kamicy nerkowej. Z uwagi na silne działanie antybakteryjne stosowany jest w profilaktyce próchnicy. Wynika to z tego, że w żurawinie znajdują się kwaśne substancje, jakie tworzą na zębach ochronną powłokę dzięki jakiej bakterie nie przylegają do dziąseł. Sok żurawinowy obniża także cholesterol, więc poleca się go także pić w profilaktyce próchnicy. Badania dowiodły, że substancje znajdujące się w żurawinie działają jak probiotyk, co oznacza, że niszczą bakterie znajdujące się w mikroflorze jelitowej. Dlatego już jedna wypijana szklanka soku
z żurawiny dziennie sprzyja nie rozwijaniu się infekcji. 

Sok z żurawiny jest w stanie zniszczyć bakterie Helicobacter pylori, jakie odpowiadają za rozwój choroby wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy, a więc powinien znaleźć się również
w diecie osób zmagających się ze schorzeniami układu pokarmowego. Kiedy żurawinowy sok jest stosowany w trakcie leczenia antybiotykiem, to działanie lekarstwa jest silniejsze.
Inną zaletą systematycznego picia soku  z żurawiny jest to, że korzystnie działa na pracę układu krwionośnego. Systematyczne wypijanie soku z żurawiny zmniejsza ryzyko występowania miażdżycy oraz pozostałych chorób układu krwionośnego, ze względu na to, że rozszerzają się naczynia krwionośne. 

Właściwości suszonej żurawiny

Każdy, komu zależy na tym, by bardziej zadbać o zdrowie, powinien też przemyśleć to,
aby do codziennego jadłospisu dodać suszoną żurawinę. Głównie wysuszone owoce warto spożywać wtedy, gdy myśli się o odchudzaniu. Suszona żurawina ma działanie: 

  • odtruwające dla organizmu, 
  • regulujące pracę przemiany materii, 
  • niwelujące toksyny. 

Kiedy więc ktoś tylko znajduje się w grupie ryzyk występowania chorób podanych powyżej, to powinien pomyśleć o tym, aby owoc z czerwonymi jagodami na stałe wprowadzić do spisu żywieniowego. Z pewnością, przyniesie to sporo dobrych rezultatów.

Check out our other content

Najpopularniejsze