Inflacja jest często opisywana jako stwierdzenie “cena wszystkiego rośnie”. Jest to szeroka miara średniego poziomu cen wszystkich towarów i usług w gospodarce. Chociaż ceny niektórych towarów mogą spaść, z czasem są one na ogół przyćmione przez rosnące ceny. Powoduje to zmniejszenie siły nabywczej pieniądza, ponieważ ich pieniądze nie nadążają za wzrostem wartości rzeczy.
Co to jest inflacja?
W ekonomii inflacja to trwały wzrost ogólnego poziomu cen towarów i usług w gospodarce w pewnym okresie czasu. Wspólne miary inflacji to indeks cen towarów i usług konsumenckich (CPI) i indeks cen detalicznych (RPI). Podsumowując, inflacja to wzrost cen i zjawisko gdzie pieniądze są coraz mniej warte i mają coraz mniejszą siłę nabywczą.
Jak inflacja wpływa na gospodarkę?
Inflacja może mieć różny wpływ na różne sektory gospodarki:
- Kiedy inflacja zmniejsza siłę nabywczą konsumentów, mogą oni ograniczać wydatki, co może prowadzić do zmniejszenia popytu na produkty firm, siłę roboczą itp. Może to prowadzić do wzrostu bezrobocia.
- Jeśli płace nie nadążają za inflacją, to pracownicy mogą mieć wrażenie, że ich standard życia się pogarsza, bo za ich pensje nie będą tyle kupować co do tej pory.
- Jeśli emeryci lub osoby o stałych dochodach doświadczają wysokich stóp lub przedłużających się okresów inflacji, obniży to ich standardowy poziom życia, ponieważ ich świadczenia/dochody nie będą rosły w tym samym tempie co ceny.
Przyczyny
Istnieje wiele przyczyn inflacji. Najczęstszym z nich jest za dużo pieniędzy w porównaniu ze zbyt małą ilością towarów i usług. Jeśli dostępnych jest więcej pieniędzy niż towarów do kupienia, firmy podniosą ceny, aby uzyskać dodatkowy zwrot z tego, co sprzedają. Ten wzrost cen przełoży się następnie na ogólny wzrost cen w całej gospodarce, znany jako inflacja. Inne przyczyny to wzrost cen importu spowodowany spadkiem wartości złotego oraz podwyżkami podatków i stóp procentowych.
Czym zatem jest inflacja? Inflacja to procentowa zmiana poziomu cen koszyka towarów i usług z jednego okresu na drugi. Kalkulacja inflacji wykorzystuje dane z Indeksu Cen Konsumpcyjnych (CPI). Gdy rośnie CPI, rośnie też stopa inflacji. Inflacja jest ważna dla ludzi, ponieważ ma znaczący wpływ na Twoje finanse, w szczególności na Twoją siłę nabywczą i decyzje inwestycyjne.
Istnieją dwa główne rodzaje inflacji: kosztowa i popytowa. Inflacja kosztowa polega na podnoszeniu kosztów. Gdy koszty przedsiębiorstw rosną, te przerzucają zwiększone koszty na konsumentów w postaci wyższych cen. Może to być spowodowane rosnącymi kosztami nakładów (np. ropy) lub wzrostem płac. Inflacja wywołana popytem ma miejsce, gdy popyt na towary i usługi jest większy niż jest dostępna podaż, co skłania firmy do podnoszenia cen. Może to wynikać ze wzrostu liczby ludności lub silnego wzrostu gospodarczego, który przewyższa produkcję.
Jakie są skutki inflacji?
Jak to na Ciebie działa? Inflacja może zmniejszyć Twoją siłę nabywczą, pożreć oszczędności i zwiększyć spłatę długów (jeśli masz długi o zmiennym oprocentowaniu). W związku z tym ważne jest, aby mieć oko na poziom inflacji i odpowiednio planować swoje finanse.
Inflacja może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Z jednej strony zachęca firmy do inwestowania w technologie oszczędzające pracę, aby obniżyć koszty i zachować konkurencyjność, z drugiej strony szkodzi oszczędzającym, zmniejszając wartość ich oszczędności (tj. siłę nabywczą pieniądza). Inflacja skłania również ludzi do dokonywania różnych wyborów konsumenckich – na przykład kupowania trwalszych dóbr zamiast tych, które będą wymagały wcześniejszej wymiany.