Cytryny zawierają sporo witaminy C, a więc składnika cennego dla organizmu.
Przyjmuje się, że jest jej 53 mg/100 g, wobec czego jej codzienne spożywanie korzystnie wpływa na cały organizm, budując odporność. Poza tym, cytryny stanowią cenne uzupełnienie diet odchudzających, poprawiając wydzielanie enzymów trawiennych
i przyspieszając oczyszczanie organizmu z toksyn. Warto mieć świadomość tego,
że w cytrynie można znaleźć sporo rutyny, jaka zapobiega utracie witaminy C z organizmu oraz uszczelnia naczynia krwionośne. Jak więc widać, owoc ten ma tak wiele korzyści,
iż bezsprzecznie należy go wdrożyć do swojego codziennego jadłospisu.
Szczególnie, że cytrynę można dodawać nie tylko do napoi, ale też do wielu dań.
Właściwości prozdrowotne cytryny
Właściwości prozdrowotne cytryny ceniono od chwili, gdy tylko została odkryta.
Cytryna powstała na skutek skrzyżowania limy z cytronem, owocem o charakterystycznej kandyzowanej skórce. Na terenie Europy cytryna pojawiła się w XI wieku. Badania nad tym owocem dowodzą, że cytryna stanowi cenne źródło:
- beta-karotenu,
- witamin z grupy B,
- witaminy E,
- potasu,
- magnezu,
- żelaza,
- terpen.
Dlatego szklanka wody z cytryną polecana jest na początek dnia osobom odchudzającym się, ponieważ terpeny odpowiadają za nadprodukcję śliny, a to z kolei przekłada się na szybsze oczyszczanie organizmu.
W składzie owocu znajduje się również limonen, jeden z silniejszych przeciwutleniaczy, wykazujący właściwości antynowotworowe. Badania naukowe dowodzą, że w cytrynie znajdują się takie składniki, jakie okazują się przydatne w profilaktyce raka:
- jamy ustnej,
- skóry,
- płuc,
- piersi,
- żołądka,
- okrężnicy,
- neuroblastomy udzieci.
Największe właściwości prozdrowotne wykazuje skórka od cytryny. Znajdują się w niej naturalne antybiotyki, dlatego też nie bez powodu cytryna jest jednym z tych owoców,
jaki wręcz kojarzy się ze zwalczaniem infekcji wirusowych i bakteryjnych. Jeśli więc ktoś zmaga się ze stanem chorobowym, to wdrożenie cytryny do codziennej diety jest wręcz obowiązkowe. Cytryna ma też właściwości antyseptyczne i często wybierana jest jako środek do odkażania ran. W soku z cytryny znajdują się też poliflenole, stosowane w profilaktyce chorób układu krążenia.
Cytryna u układ krążenia
Cytryna znacząco zapobiega rozwojowi schorzeń takich jak miażdżyca i nadciśnienie. Szczególnie zaś warto podkreślić znaczenie rutyny, która:
- uszczelnia oraz uelastycznia naczynia krwionośne,
- zatrzymuje krwawienie dziąseł,
- ochrania naczynia krwionośne przed popękaniem,
- zapobiega powstawaniu siniaków i pomaga we wchłanianiu tych już powstałych.
Sprawdzono też, że regularne picie soku z cytryny obniża ciśnienie krwi.
Właściwości odchudzające cytryny
Bardzo często poleca się stosować cytrynę na co dzień w kuchni ze względu na to,
że wykazuje właściwości odchudzające. Bogata jest ona bowiem w błonnik oczyszczający organizm. Sok z cytryny wpływa na przyspieszenie metabolizmu, w związku z czym warto wdrożyć go do codziennej diety, kiedy zaplanowano kurację odchudzającą.
Woda z cytryną okazuje się też przydatna zimą, ponieważ chroni organizm przed przeziębieniem. Natomiast wypijana latem, skutecznie nawadnia organizm.
Zalecane jest wypijanie wody z cytryną od razu po przebudzeniu, pół godziny przed pierwszym posiłkiem. Dobre efekty można będzie zauważyć już po 2 tygodniach od rozpoczęcia stosowania takiej kuracji. Przyjmuje się, że szklanka wody z cytryną dostarcza tylko 9 kalorii i pokrywa zapotrzebowanie na witaminę C w 25 procentach. Wobec czego, taki napój to doskonała alternatywa dla standardowo wypijanej szklanki z wodą.
W wodzie z cytryną znajdują się naturalne przeciwutleniacze, ochraniające organizm przed działaniem wolnych rodników oraz obniżające ciśnienie krwi. W cytrynie znajduje się kwas cytrynowy, pomagający w pozbyciu się kamieni z nerek. Woda z cytryną wypijana od razu po przebudzeniu skutecznie nawadnia organizm i wspomaga trawienie,
przyspieszając wydzielanie żółci. Po wypiciu wody z cytryną poprawia się też koncentracja.
Czy cytryna może być szkodliwa?
Istnieje pewien stereotyp, na podstawie jakiego uważa się, że skoro cytryna jest kwaśna,
to może zakwaszać organizm. Natomiast, nie jest to prawdą. Cytryna jest bowiem produktem zasadowym, dzięki czemu zachowuje równowagę kwasowo – zasadową w organizmie. Pomimo że jest kwaśna i ma pH 2 – 2,5, to jest także wzbogacona w zasadotwórcze składniki mineralne. Należy jednak wiedzieć, że nie powinno się wrzucać cytryny od razu po zaparzeniu herbaty, ze względu na to, że podczas zaparzania z fusów do naparu przedostaje się aluminium. Nie jest on przyswajany przez organizm, natomiast kiedy połączyłby się
z cytryną, to powstałby cytrynian glinu. Jest to natomiast składnik wyjątkowo szkodliwy dla zdrowia. Dlatego cytrynę dodaje się do herbaty już wtedy, gdy ona wystygnie.
Woda z cytryną nie jest wobec tego szkodliwa. Jedynie u osób mających problemy z żołądkiem nie zaleca się jej większego spożywania, ponieważ mogłaby ona na przykład nasilić objawy zgagi.